وبلاگ شخصی علی اکبر مظاهری

mazaheriesfahani@gmail.com
وبلاگ شخصی علی اکبر مظاهری

mazaheriesfahani@gmail.com

کانال تلگرام از زبان مشاور
جهت دیدن کانال تلگرام "از زبان مشاور" روی عکس کلیک کنید
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
بایگانی

الگوی قرآن در روابط همسران

جمعه, ۱ آبان ۱۳۹۴، ۱۰:۲۹ ق.ظ

این مطلب در تاریخ 27 مرداد 1394 در سایت تبیان منتشر شد. (+)


نویسنده: جناب آقای محمد دهقانی زاده (مقطع درس خارج حوزه، ارشد تاریخ تشیع دانشگاه)

چگونگی ارتباط زن و شوهر از جمله مسائلی است که گفتگو در مورد آن لطافت و حساسیت‌های خاصی را می‌طلبد؛ هم احساس مردانگی یا زنانگی بر ما غالب نشود تا از جاده حق خارج نشویم، هم حق مطلب ادا شود و نکته‌ای از قلم جا نماند هم خط قرمز حیا و عفت مراعات شود.

قرآن چگونه می‌گوید؟...

قرآن کریم پُر است از مطالبی که شیوه صحیح تعامل مردم با یکدیگر را بیان می‌کند؛ چیزی که امروزه به سبک زندگی[1] شهرت یافته است. مطالبی که روش‌های درست ارتباطی با پدر و مادر، با فرزندان، با مسلمانان، با کافران، با جاهلان و فرومایگان و ... را بیان می‌کند. گاهی هم بحث را به ویژگی‌های شخصیتی کشانده و الگوهای مناسبی به مردم معرفی می‌کند؛ الگوهایی که در صورت دنباله‌روی آن‌ها، دچار خطا و خسران نخواهند شد یقیناً.

گاهی از یک شخص به عنوان الگو یاد می‌کند تا دیگران با نگاه به او قدم بردارند:

لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ[2]

اگر شیوه زندگی پیامبر صلی الله علیه واله را نقشه راه زندگی خود قرار دهند، بی‌شک مقصد نهایی‌شان خوشبختی و سعادت خواهد بود.

در برخی آیات نیز بدون اشاره به شخصی خاص، صاحبان صفات پسندیده را صاحب امتیاز می‌داند:

وَاسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلاةِ وَإِنَّها لَکَبیرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخاشِعین‏[3]

ابزار خاشعان، نماز است و صبر. غیر خاشعان بهره بردن از صبر و نماز را سنگین می‌پندارند. پس هرکس که مشتاق مدال «خاشع» است از جایگاه صبر و نماز غافل نمی‌شود.

در صورت سوم خداوند نه از شخصی نام می‌برد و نه ویژگی خاصی را برمی‌شمرد، بلکه در یک اشاره‌ای لطیف، رمز موفقیت و صراط مستقیم را بیان می‌کند.

هُنَّ لِباسٌ لَکُمْ وَأَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنَّ[4]

گویا خداوند یک زندگی ایده آل را ترسیم می‌کند تا مردم با مقایسه زندگی‌شان با این سبک زندگی، میزان خوشبختی و سعادتشان را بسنجند.

لباس پیشنهادی قرآن

در یک زندگی خانوادگی مطلوب، زن برای شوهرش... لباس است چنانکه شوهر نیز برای زنش، لباس است؛

-       مانند لباس، عیوب همسرش را می‌پوشاند و آن را مثل یک راز در درون خود نگه می‌دارد. هرگز نواقص همسرش را به دیگران نشان نمی‌دهد و نسبت به آبرویش، امانت‌دار است.

-       مانند لباس، همسرش را از خطرات احتمالی حفظ می‌کند. گاهی دستش را می‌گیرد یا تکیه‌گاه او در زندگی می‌شود تا زمین نخورد و آسیبی به او نرسد، گاهی هم او را از افتادن در منجلاب فساد و تباهی اخلاق، و نیش و کنایه‌های این و آن، و آسیب‌های روح و روان می‌رهاند.

-       مانند لباس، برای همسرش زینت و زیبایی می‌شود بدون هیچ چشمداشتی. تمام کوشش خود را به کار می‌بندد تا مایه سربلندی و آبروی همسرش باشد. کاری می‌کند که همسرش به او ببالد و افتخار کند. هم از جهت ظاهر و قیافه هم از جهت باطن و اخلاق.

-       مانند لباس، خود را جدای از همسرش نمی‌داند. کسی نسبت به لباسش احساس دوگانگی ندارد و نمی‌گوید: من و لباسم! همسران هم در میان خود با وجود تفاوت جنسیت و سلیقه، احساس دوگانگی ندارند. رضایت و اندوه هرکدام، رضایت و اندوه دیگری را به همراه دارد.

-       مانند لباس، بر دوش همسرش سنگینی نمی‌کند. علاوه بر اینکه باری را از عهده همسرش برمی‌دارد.[5]

-       مانند لباس، گرمابخ