وبسایت علی اکبر مظاهری

mazaheriesfahani@gmail.com
وبسایت علی اکبر مظاهری

mazaheriesfahani@gmail.com

مشاور و مدرس حوزه و دانشگاه

کانال تلگرام از زبان مشاور
جهت دیدن کانال تلگرام "از زبان مشاور" روی عکس کلیک کنید
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
بایگانی

چند قدم تا خلق حماسه ای دیگر

چهارشنبه, ۲ دی ۱۳۹۴، ۰۹:۴۰ ق.ظ

این مطلب در تاریخ 2 دی 1394 در سایت تبیان منتشر شد. (+)


   » نویسنده: جناب آقای محمد دهقانی زاده(مقطع درس خارج حوزه. ارشد تاریخ تشیع دانشگاه)

وقتی مردم می‌توانند حماسه‌ای به عظمت اربعین رقم بزنند و دولت هم می‌تواند چنان همه را غافلگیر کند که خود نیز شگفت‌زده شود، قطعاً در کنار هم می‌توانند بزرگترین گره‌های جامعه را باز کنند.

قدم‌های مردمی

عاشورا و اربعین برای مسلمانان و حتی برای غیرمسلمانان یک واقعه عظیمی است؛ یک اتفاق بزرگ که همه در آن گرد هم می‌آیند و برای نکوداشت آزادگی و آزادمردی، یاد سیدالشهدا علیه‌السلام را زنده نگه می‌دارند. این یک همگرایی بزرگ اسلامی است.

امسال نیز مردم سنگ تمام گذاشتند و حماسه بزرگی خلق کردند؛ حماسه‌ای که از آن می‌توان چنین درس گرفت که هنوز، محبت اهل بیت علیهم‌السلام در قلب‌ها شعله می‌کشد....

مردم از چند روز قبل از محرم آماده برگزاری باشکوه مراسم عزاداری امام حسین علیه‌السلام می‌شدند. گاهی این شکوه به اوج می‌رسید مانند آنچه در تاسوعا و عاشورا دیدیم و گاهی دامنه این شکوه مرزها را در می‌نوردید و همه را به سوی کربلای آمال سوق می‌داد و اجتماع چند میلیونی را در یکی از ناامن‌ترین نقاط جهان صورت می‌داد، اجتماعی که نه هیچ اکراهی پشت آن نبود، حتی آنچه در آن بود سختی بود و مشکلات، با این حال مردم لبیک‌گویان، یکی دیگر از شعائر دین را احیا می‌کردند و زیارت اربعین را به جا می‌آوردند.

قدم‌های دولتی...

مدتی پیش از طریق رسانه‌های جمعی مختلف خبر از طرحی اقتصادی از طرف دولت مبنی بر اعطای وام خرید خودرو داده شد که هدف آن هرچه بود، اما استقبال زیاد مردم را در پی داشت؛ استقبالی که مدت چند ماهه آن طرح را ظرف چند روز به پایان رساند. با اینکه از مدت‌ها قبل از این طرح، در میان مردم در اعتراض به قیمت بالا و کیفیت پایین خودرو داخلی، سخن از تحریم و نخریدن خودرو و یک درس حسابی دادن به خودروسازان بود اما استقبالی که از آن به عمل آمد شاید برای مردان دولت، خودروسازان و حتی خود مردم هم غیرمنتظره بود.

در این میان انتقاداتی از طرف گروه‌های مختلف مطرح شد که چرا این تسهیلات در مسیر دیگری هدایت نشد؟ چرا این اعتبار در مسیر اشتغال‌زایی جوانان یا ازدواج آن‌ها مورد استفاده قرار نگرفت؟ چرا حمایت‌های دولت به مسیرهای بهتر با نتایجی پربارتر هدایت نشد؟ آنچه برای همه واضح است این است که تأمین اعتبار برای چنین طرحی برای دولت آسان نیست؛ خصوصاً که در زمینه‌های مختلف آه کمبود بودجه گوش فلک را کر کرده است.

یک قدم دیگر!

حال که هم دولت می‌تواند از جیب خالی چنین سرمایه‌ای خرج کند و هم ملت می‌توانند بدون دخالت دولت، یک حماسه چند ده میلیونی را مدیریت کنند، شایسته و بایسته است که قدمی دیگر در راستای احیای سنت‌های دینی برداشته شود.

قال رسول اللَّه صلّى اللّه علیه و آله: من أحبّ أن یکون على فطرتى فلیستنّ بسنّتى وإنّ من سنّتى النکاح‏؛

رسول خدا صلی‌الله علیه واله فرمود: هر کس آیین مرا دوست دارد باید به سنت من رفتار کند و ازدواج از سنت من است. (جامع أحادیث شیعه؛ ج25؛ ص78)

اینکه ازدواج از نگاه دین در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد امری است غیرقابل انکار. با مراجعه به بخش «اهمیت تشکیل خانواده و ازدواج» در منابع روایی می‌توان آن را دریافت؛ محبوب‌ترین بنیاد نزد خدا، عامل گشودن درهای رحمت آسمان، مایه مباحات پیامبر در قیامت، سنت پیامبر، موجب دین‌داری و حفظ نصف دین و بسیاری آثار دیگر که برای ازدواج شمرده شده و قابل چشم‌پوشی و غفلت نیست.

از آن گذشته، تأثیر مثبتی که ازدواج بر افراد اجتماع دارد و به برخی از آن را قرآن کریم برشمرده است؛ مثل «مایه آرامش»؛ لِتَسْکُنُوا إِلَیْها (روم؛ 21)، «حافظ راز و پوشاننده عیوب و محافظت از آسیبها»؛ هُنَّ لِباسٌ لَکُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنّ (بقره؛ 187)

این همه آثار برای ازدواج! اگر بخواهیم همه آن آثاری که در روایات و آیات بیان شده و برکاتی که بسیاری در زندگی خویش از ازدواج و فرزند داری تجربه کرده‌اند را برشماریم شاید ساعت‌ها و صفحه‌ها لازم باشد. با این توصیف، آیا رواست که در تبعیت از این سنت پیامبر سستی کنیم و آن را کوچک بشماریم؟

همان‌طور که همت بزرگ دولت و ملت را در طرح اقتصادی و برگزاری مراسم محرم و صفر دیدیم، شایسته است که همت بزرگ دیگری برای احیای سنت نبوی ببینیم. سنتی که فراموشی آن دامن میلیون‌ها جوان مملکت را گرفته و در صورت تداوم آن آسیب‌های خطرناک و جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت و در مقابل در صورت توجه کافی به آن، برکاتی خواهد داشت که بسیاری از آفات را نیز از بین می‌برد.

شاید برخی از مشکلات بزرگی که در این مسیر وجود دارد بگویند و سختی این راه را متذکر شوند. اما باید قبول کرد که سختی حماسه مردمی در محرم و صفر در تأمین هزینه‌های میلیاردی بدون حضور دولت و در حضور میلیونی و مشارکت گسترده در مراسم اربعین بر کسی پوشیده نیست. همچنین مشکلاتی که دولت در تأمین هزینه‌های آن طرح اقتصادی بزرگ با آن روبرو است نیز قابل توجه است. مشکلات ازدواج جوانان هرچقدر هم بزرگ باشند، با این اراده‌ای که نمونه آن در این ایام دیده شد قابل‌حل‌اند.

سهم بزرگ‌تر مردم

سامان دادن ازدواج چند میلیون جوان آماده ازدواج شاید کار آسانی نباشد، اما برای ملت و دولتی که هر یک به تنهایی قادرند خرق عادت کنند، کار آسانی است؛ کافی است که مردم تصمیم بگیرند و بخواهند که این مشکل جوانان را حل کنند و کافی است که دولت، در کنار برگزاری همایش‌های هزینه‌بر روزانه، چاره جویی برای کمک به خودروسازان، مماشات با بانک‌ها و بدهکاران بزرگ اقتصادی، عصای اعجازش را به سمت این جوانان بچرخاند و وِردی بخواند.

اگر دولت نیز از همراهی در این زمینه خودداری کند، حماسه اربعین دلیل کافی است بر قدرت مردم برای حرکتی عظیم در احیای این سنت نبوی. حرکتی که بدون حضور حکومت نیز می‌تواند شکل بگیرد و یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های امت پیامبر را سامان دهد. یقیناً قدم‌های خیر در این زمینه اجرهای بزرگ را به همراه خواهد داشت.

پدران! مادران! فراموش نکنید که رسول خدا صلی‌الله علیه واله فرمود: حق فرزند بر پدر سه چیز است؛ از جمله اینکه هرگاه بالغ شد برایش همسر برگزیند. (مفاتیح الحیاة؛ ص252) این یک وظیفه است.

نظرات  (۴)

 • محمد دهقانی زاده
 • پاسخ دوستان:

  بله درست می فرمایید؛ این مشکلاتی است که جامعه دچارش شده و باید دیده شود و همتی جمعی به فریادش برسد.
  از رادیو شنیدم که یکی از مسئولین وزارت بهداشت می گفت: آمار ازدواج شش و نیم درصد کاهش و در مقابل، آمار طلاق افزایش پنج و نیم درصدی داشته! این در حالی است که 12 میلیون جوان آماده ازدواج داریم؛ تقریبا به اندازه جمعیت تهران!
  این یعنی قوز بالا قوز!
 • زهرا خندان
 • بسم الله الرحمن الرحیم
  ربط بین مطالبتان عالی بود و استفاده کردم. ممنون
  پاسخ:
  نویسنده پاسخ دهند.
 • کرامت نفس
 • سلام خدمت استاد و نویسنده محترم

  با نظر خانم رشیده بسیار موافقم. چه بسیار جوانانی که ...

  پاسخ:
  نویسنده پاسخ دهند.

  با سلام و احترام،

  عکس جالبی است که نشان دهنده ی محتوای متن است.

  وقتی دختران خوبی در اطرافم می بینم که سنشان بالا رفته و ازدواج نکردند هم غصه می خورم هم از خودم دلگیرم چرا نمی توانم کاری  برای ازدواجشان انجام بدم. دخترانی نجیب و حتی زیبا که به خاطر نداشتن شرایط مالی خوب خانواد ه شان و یا توقعات نابه جا خود یا خانواده شان به فصل خزان زندگیشان رسیده اند و بهار زندگیشان از نعمت آرامش بخش و شیرین همسر مومن محروم شده اند.

  با تشکر از مطالب به روزتان 

  پاسخ:
  نویسنده پاسخ دهند.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">